BK Eş Vizesi

Free assessment

Free Eligibility Assessment

BK Eş Vizesi için Başvur

BK Eş Vizesi için mi başvuracaksınız? Eğer bir İngiliz vatandaşıysanız veya BK’da yerleşik durumdaysanız, eşinizi veya hemcins partnerinizi size katılması için BK’ya getirebilirsiniz.

BK Eş Vizesi için Uygunluk Şartları

Hem kendiniz hem de partneriniz aşağıdaki kriterleri sağlamak zorundadır:

 • Hem kendiniz hem de partneriniz 18 yaşını geçmiştir
 • Birlikte devamlı olarak yaşamayı planlamaktasınız
 • Kamu fonlarına müracaat etmeden kendinize finansal olarak yetebilmektesiniz
 • Hemcins partner veya evlisiniz
 • İngilizce’yi iyi bildiğinizi göstermeniz gerekecektir.

BK Eş Vizesi Finansal Şartlar

Eğer eşinizin BK’da size katılması için başvuru yapıyorsanız, BK kamu fonlarından yardım talep etmeden eşinizi finansal açıdan destekleyebilecek durumda olduğunuzu göstermeniz gerekecektir. Halihazırda, bu şart yıllık 18.600 £’dur. Eğer size bağımlı ve katılacak da olan çocuklarınız varsa, bu asgari finansal şart daha yüksektir.  

İstihdam, kendi işinde çalışma, hastalık ödeneği, annelik veya babalık ödeneği; kiradan, hisselerden veya nakit tasarruflarından gelen gelirler gibi gelir kaynaklarının bir karışımı yoluyla finansal şartları karşılayabileceksiniz.

Bu durumun, maaş bordrosu, P60’lar, öz-değerlendirmeler, banka ekstreleri, işvereninizden mektup gibi belgeleri içerebilecek delillerle İçişleri Bakanlığı’na ispat edilmesi gerekecektir.


Eğer bir AB vatandaşıysanız veya aşağıdaki imtiyazlardan birisine sahipseniz finansal şart uygulanmaz:

 • Şiddetli Engellilik Ödeneği
 • Engelli Yaşam  Ödeneği
 • Endüstriyel Yaralanma Maluliyet Tazminatı
 • Şahsi Bağımsızlık Ödemesi
 • Bakım Ödeneği
 • Silahlı Kuvvetler Bağımsızlık Ödemesi
 • Sabit Bakım Ödeneği, Hareketlilik Katkısı veya Savaş Maaşları Şeması altında Savaş Maluliyeti Maaşı
 • Veya vefat yardımları

İlişki statüsü şartını karşılamak:

Eşinizle/hemcins partnerinizle hakiki ve mevcut bir ilişki içinde olduğunuzu ispat etmeniz gerekmektedir. Bu şartların bir parçası olarak, başvurunuzdan önce en az iki yıl birlikte yaşadığınızı ve birbirinizle nasıl irtibat halinde olduğunuzu göstermeniz gerekecektir.

Eğer nişanlınızın BK’da size katılması için başvuru yapıyorsanız, nişanlınızın veya teklif edilen hemcins partnerinizin varışlarından itibaren 6 ay içinde BK’da evleneceğini veya hemcins partnerliğe gireceğini göstermeniz gerekecektir.

Özel koşullarınızın bahsekonu kriterleri karşılaması için belgelere dayalı hangi delilleri sağlamanız gerektiğini öğrenmek için uzman göçmenlik danışmanlarımızdan birisiyle görüşün.

İngilizce Dil Şartı:

Başvurunuzu yaparken, İngilizce dil bilginizi ispat etmeniz gerekebilecektir. Eğer çoğunluğu İngilizce konuşan bir ülkeden iseniz, İngilizce dil yeteneğinize dair herhangi bir delil sunmanıza gerek yoktur.   

İngilizce dil yeteneği, İngilizce dilinde eğitim aldığınız veya araştırma yaptığınız, BK üniversite diploması veya üstüne eşdeğer olarak tanınan bir mezuniyetinizi veya akademik niteliğinizi göstermek suretiyle ispatlanabilecektir.

Eğer çoğunluğu İngilizce konuşan bir ülkeden değilseniz ve İngilizce eğitim aldığınız bir diplomanız yoksa, kabul gören bir İngilizce dil sınavını dinleme ve konuşmada en az CEFR A1 düzeyinde geçerek İngilizce dil bilginizi ispat etmeniz gerekecektir.

Ancak, 2,5 yıllık vizenizden sonra tekrar başvuru yaparken, CEFR A2 düzeyinde bir sınava girmeniz gerekecektir.

Vizenin Uzunluğu ve Süresiz Oturuma Başvuru

Eğer eş vizesi başvurusu kabul edildiyse, eşinize 2,5 yıl oturum için bir vize ita edilecektir. Bundan sonra, BK’daki kalış sürelerini 2,5 yıl daha uzatmak için başvuru yapabilirler.  

Eski göçmenlik yasaları çerçevesinde, bir eş olarak oturum izni alan bir göçmen, ilk oturumlarının süresi dolduktan sonra yani 2,5 yıl sonra Süresiz Oturum (ILR) için başvuruda bulunabilmekteydi.  

Ancak, yeni Göçmenlik Yasası bunu uzatmıştır. BK dışından olan eşiniz, BK’da 5 yılı aralıksız olarak tamamladığında (yani oturum için iki kez başvurduğunda) Süresiz Oturum (ILR) statüsü için başvuruda bulunmaya hak kazanacaktır. İyi bir ilave olarak, eğer eş olarak ILR verildiyse, hemen vatandaşlığa kabul başvurusu yapma niteliğini kazanırlar. Diğer vize kategorileri altında, göçmenin İngiltere vatandaşlığına kabul başvurusu yapabilmesi için ILR statüsünü en az 12 ay taşıması gerekmektedir.   

Nasıl yardımcı olabiliriz?

Master Hukuk Hizmetleri’nde bir uzman danışman, özel durumunuzu değerlendirecek ve size en doğru başvuruyu yapmanızda yardımcı olacaktır. Daha da önemlisi, başarılı bir başvuru yapmanızı temin etmek amacıyla size doğru belgelere dayanan delillerin bir listesini sunacağız. İlgili tüm belgeleri toplayacak ve başvuruyu yapmadan önce hatalar bakımından kontrol edeceğiz.  

Daha çok bilgi için bizimle iletişime geçin:

T: 020 8935 5205

M: +44 7710987064

E: a.s@master-legal-services.com